Release 2025.10 highlights
CARS
Databasen i CARS har uppdaterats för många märken och modeller. Förbättringarna gäller både nya och äldre personbilar och lätta kommersiella fordon.
Detta gör det möjligt för verkstäderna att serva ett större antal olika fordon och modellvarianter. Det innebär kortare väntetider, högre andel reparationer vid första tillfället och möjlighet att ta sig an fler jobb utan att behöva säga nej till kunder.
- Cupra
- Terramar – uppdaterad med flera nya system med full funktionalitet
- Fiat
- Ducato – 2,2 motor (46348913, 46349131) uppdaterad med funktion för återstart av motor vid begränsat läge (induceringsavstängning)
- Hyundai
- Santa Fe – 2019 scan-funktion tillagd
- Nissan
- Leaf – 2021— 2024 åter tillgängliga efter ha varit borta i release 2025.09
- Opel
- Astra L – motor OV5 tillagd
- Grandland – ny motor (OV64) med komplett diagnos med full funktionalitet
- Peugeot
- 3008 (P64) – ny motor tillagd med full funktionalitet (DGK MG1CS051_PHEV)
- 308 (P5) MHEV – nya mildhybridsystem tillgängliga
- 308 III 1.2 MHEV 136 PS HPY – ny motor med full funktionalitet
- Škoda
- Kodiaq – uppdaterad med flera nya system med full funktionalitet
- Volkswagen
- T6 – nyare modeller har uppdaterats med flera nya system och med diagnos för EV-system med full funktionalitet
- IX – uppdaterad med flera nya system med full funktionalitet
- ID.7 uppdaterad med flera nya system med full funktionalitet
- Volvo
- EX30 –uppdaterad mer flera nya system och funktion för återställning av servicemeddelande
TRUCKS
Diagnosprogrammet TRUCKS har utökats med en rad uppdateringar av databasen som omfattar både nya och äldre lätta och tunga kommersiella fordon.
Dessa uppdateringar omfattar utökat stöd för olika modeller, modellår och systemtäckning så att du som mekaniker kan arbeta med ett ännu bredare utbud av fordon.
- DAF
- XB 2025 – ny modell med många system
- XG – ny modell, med bromsar EBS-3, stötdämpning ECAS-5
- Fiat
- Ducato – 2,2 motor (46348913, 46349131) uppdaterad funktionalitet. Motor uppdaterad med funktion för omstart (tillåten omstart med begränsat läge) (Inducement shutdown) (SCR) selektiv katalytisk reduktion
- Mercedes
- Actros – uppdaterad till 2025 års modeller
- Atego – uppdaterad till 2025 års modeller
- Arocs – uppdaterad till 2025 års modeller
- Volkswagen
- T6 – nyare modeller har uppdaterats med flera nya system och diagnos för EV-system med full funktionalitet
2025-09-29
Release highlights